30.03.2021
Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Pokud chcete doputovat až k prameni Labe, udělejte si výlet z Vrchlabí – Herlíkovic, kde končí značení Labské stezky/cyklotrasy č. 2. A končí přímo u sedačkové lanovky (dolní stanice) na Žalý. Vyjeďte lanovkou na Žalý (1.019 m n. m., lanovka přepravuje kola) a pokračujte po trase K10 do Benecka, a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Ze Špindlu vyjeďte sedačkovou lanovkou na Medvědín (také přepravuje kola). Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a budete pokračovat Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a dojít zbylých cca 500 m k prameni Labe (1 386 m n. m.) pěšky po značené cestě pěšky.
Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K 13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí. V hlavní turistické sezóně (červen-září) lze rovněž k přepravě z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna využít Krkonošské cyklobusy (zelená linka).
Rádi byste s kolem do hor, ale nechce se vám šlapat do kopce? Pak je právě pro vás ideální pohodová trať, kterou hravě zvládnou i vaše děti. K usnadnění a získání výškových metrů lze využít lanovky, která vám zdarma vyveze kolo na vrchol Černé hory jako vaše zavazadlo.
Ideálním nástupním místem je horní stanice lanovky Janské Lázně – Černá hora, kde se vyhnete nepříjemnému stoupání. Na trase stezky je instalováno 9 tematických informačních tabulí, na kterých najdou cyklisté zajímavé informace o přírodě a historii Krkonoš i o životě na horách. Nenáročná trasa měří 16 km a bez problémů ji zvládnou i rodiny s dětmi. Zdatnější sportovci mohou k naučné stezce vystoupat po cyklistických tratích z Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Janských Lázní či Velké Úpy. Po stejných trasách se opět mohou do okolních horských středisek snadno vrátit. Stezka je otevřena od 1. června do 15. října.
Výlet pro všechny pohodáře, kteří nepolykají kilometry, ale rádi se v klidu projedou přírodou. Trasa, jenž začíná v Peci pod Sněžkou a končí ve Vrchlabí, měří 21 kilometrů. Do výchozího bodu vás dopraví cyklobus, který jezdí zpravidla od konce května do konce září.
Nechejte se vytáhnout lanovkou na Hnědý vrch a pokračujte po cyklotrase k Lesní boudě, na cyklotrasu č. K1B. U Kotelského potoka odbočte na K1D do Dolního Dvora. Trasa pokračuje do Lánova a dále do Vrchlabí.
Výlet okolím Harrachova se bude líbit milovníkům přírodních krás. Není nijak zvlášť náročný, takže jej hravě zvládnou i děti. Trasa o délce 23 km vede po asfaltovém povrchu a část podél Mumlavy ke Krakonošově snídani, poté zamíří směrem na Voseckou boudu, ale po chvíli uhne na cestu Terex. Ta je také známá jako Janouškova nebo Cesta přes tři kopce - trojici mírného stoupání střídají krátké opět mírné sjezdy. Název Terex připomíná dozer (traktor s pohyblivou radlicí), který byl při stavbě cesty použit a osvědčil se. Oldřich Janoušek byl pracovník lesního závodu a znalec Krkonoš, oblíbený vypravěč a známý harrachovský představitel Krakonoše.
Silnice s krásnými výhledy na západní část Krkonoš obchází po vrstevnici Bílý a Mrtvý vrch. Nad loveckou Chatou Alfrédkou se stáčí na svah Jakšína, Kamence a Lubochu. Končí u hlavní silnice E3 z Harrachova na celnici. Od celnice pojedete pořád s kopce, až do Harrachova.
Nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Výchozím bodem výletu je železniční stanice Harrachov. Cesta vede po vrstevnici, takže skoro po rovině vysoko nad řekou Jizerou. Za jasného počasí se odtud otevírají krásné výhledy na českou stranu hor.
Pozvolné klesání nás přivede k horské osadě Orle, jedinému sídlu široko daleko. Po načerpání nových sil se vydáme zpátky na českou stranu. Cesta ubíhá s kopce po kamenité lesní cestě a přibližuje se mohutné řece Jizeře. Brzy se řeka dostane do míst, kde stojí dřevěný most. Ten tu stával odjakživa a tvořil spojnici mezi osadou Jizerka a polskou stranou hor. Od hraničního mostu vás čeká stoupání v délce asi 1,5 km k osadě Jizerka, kde je možné doplnit ztracené síly. Těch bude potřeba k dalšímu výstupu okolo hory Bukovec po červené značce na rozcestí Jizerka – Mořina, kde odbočíme vlevo na červenou turistickou značku a cyklostezku č. 3020. Od teď nás čeká jen příjemné klesání údolím řeky Jizery v délce 6,5 km až do Martinského údolí. Na závěr výletu musíte překonat další krátké stoupání na harrachovské Mýtiny.
Výlet po Krakonošově panství je velmi náročný, převýšení dosahuje 1775 m, a trasa měří celkem 60 km. Výchozím místem je Vrchlabí odkud budete stoupat až k Chalupě Na Rozcestí a pak ještě kousek k chatě Výrovka, na kótu 1357, která je nejvyšším místem výletu.
Pak vás čeká krásný sjezd po Čertových schodech do Pece pod Sněžkou a po silnici č. 296 dojedete na začátek Velké Úpy. Odtud vás čeká zase stoupání, tentokrát okolo Černé hory u Janských Lázní, na zdejší Václavák. Osvěžit se můžete ve Studánce přátelství, která leží v druhém nejvyšším bodě trasy 1164 m. Odtud se budete ubírat zpět k Vrchlabí po K1B údolím Čisté a po Horské silnici. Ta vás dovede do Luisina údolí a Dolního Dvora. Poštovní cestou dojedete zpět do Vrchlabí.
Naše trasa začíná ve Špindlerově Mlýně, odkud vyjedete mimo centrum po cyklotrase K 11 směrem na Labskou a Bedřichov. Krásnou cestou po vrstevnici se dstanete k oblíbené křižovatce Rovinka se sezónním občerstvením. Odtud pokračujte cyklotrasou K10A do kopce až k rozhledně Přední Žalý, která nabízí vynikající výhled.
Po červené turistické značce můžete pokračovat až na rozcestí Benecko-Zlatá vyhlídka, kde se napojíte na silnici, která vás dovede opět ke křižovatce Rovinka. Zde však odbočíte po trase K10 doleva a budete pokračovat až k hlavní silnici č. 286, která vás kolem říčky Jizerky dovede až na Horní Mísečky. Tady vás čeká nejprudší stoupání, a to k Vratově boudě, nad níž je mohyla Hanče a Vrbaty. Zpět do Špindlerův Mlýn vás z Horních Míseček dovede červená turistická značka a cyklotrasa K1A. Jedná se o kamenitou cestu s velkým spádem, pozor tedy na prudký sjezd!
V současnosti nabízí Trutnov Trails cca 37 km přírodních single trailů různých obtížností. Trasy trailů jsou navrženy tak, aby byly zajímavé pro všechny kategorie bajkerů. Nástupními místy jsou Trailcentrum Lhota u Trutnova, Bohuslavice, Markoušovice a parkoviště Pod Sedmidomím.
Zvlněná krajina východního předhůří našich nejvyšších hor, příroda plná balvanů, skal a nádherných lesů je pro hroskou cyklistiku ideálním místem. Jízdu po trailech můžete doplnit o fantastické cyklovýlety do okolních Krkonoš, Adršpachu, Babiččina údolí, Žacléřska nebo Broumovska a strávit zde několik báječných dní.
Čtyř kilometrová cyklostezka v Hořicích spojuje město s areálem secesního přírodního koupaliště Dachovy. Snadno se po ní dostanou do lomu u svatého Josefa, kde přes 40 let vznikají sochy při známých sochařských sympoziích.
Cyklostezka je zároveň první stavbou svého druhu v regionu Hořicka. Vedle cyklistů budou moci hladký asfalt stezky využívat i zdatnější jezdci na in-line bruslích, pěší či vozíčkáři.
Tip na výlet
Sport
Lyžování
Turistika
Turistika
Turistika
Restaurace
Zábava
Turistika
Turistika
Krkonoše jsou nejznámějším pohořím v České republice - hora Sněžka je nejvyšším bodem země. Krásná příroda a turistické služby na vysoké úrovni láká každoročně tisíce návštěvníků. V zimní sezóně jsou Krkonoše nejvyhledávanější oblastí v Čechách díky svým kvalitním a pestrým podmínkám pro sjezdové lyžování a rozsáhlé síti běžeckých tratí. Naopak v létě jsou Krkonoše oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky, v regionu naleznete desítky upravovaných a dobře značených cyklostezek. Po celý rok můžete využít výhodných nabídek wellness hotelů v Krkonoších. Informační zdroj Hory-Krkonoše.cz vám přináší turistické a další zajímavosti z Krkonoš.